niedziela, 20 listopada 2022

Granitowa ławeczka w Szklarskiej Porębie - niezmienność

 

W Szklarskiej Porębie, pojawiły się bardzo ciekawe ławeczki, wykonane przez artystę rzeźbiarza Macieja Wokana z fragmentów skał. Pierwsza, którą odnalazłam stała pod pięknym bukiem przy ul.Oficerskiej. Odpoczywałam na niej podczas spaceru i oczywiście zainspirowała mnie do ławeczkowych przemyśleń.
Często jest tak, że podczas urlopu snują się po mojej głowie myśli i plany dotyczące spraw, które zostawiłam, w domu. I czasem wydaje mi się, że mogę coś „naprawiać”, zmieniać wokół siebie, tylko odpocznę, nabiorę siły, wrócę i do dzieła… Gdy tak rozpędzam się w tym naprawianiu świata, jak kubeł zimnej wody wylewa się na mnie niezmienność. Niezmienność podobna do przysłowiowego muru, którego głową nie przebije się. Twarda jak skała na granitowej ławeczce, na której na chwilę usiadłam. Bo w życiu każdego z nas jest cała lista spraw, na które nie mamy wpływu. Chociaż byśmy nie wiem jak się starali, to i tak nic się nie zmieni. Trzeba to przyjąć, zaakceptować i skupić się na czymś innym niż „naprawianie”. Takie refleksje przywołała granitowa ławeczka, twarda i taka trochę toporna, wyciosana z karkonoskiego bloku skalnego. A jednak można na niej usiąść, odpocząć i skupić się na pięknym otoczeniu.
Więcej informacji o granitowych ławeczkach można znaleźć w artykule:   
https://podszrenica.info/artykul/powstaja-skalne-lawki/10335332 komentarze:

  1. Ławeczka niecodzienna. Aż się chce na nich wymyślić coś ekstra.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ławeczki, które mijam podczas wędrówek, skłaniają mnie do refleksji, zamyślenia. To chwila odpoczynku i dystansu do siebie i codzienności. Może jakbym dłużej na nich posiedziała byłby odpoczynek i dystans, a na dodatek inspiracja . "Wymyślić coś ekstra..." - to całkiem dobry kierunek i może nowe "zastosowanie" ławeczek. Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń