sobota, 25 czerwca 2022

Zielonogórskie piwniczki

 


Kilka razy w roku, najstarsza część miasta, Zielonej Góry ożywa i zaprasza nie na salony, ale do piwnic. Bardzo lubię zwiedzać różne zakamarki, więc z wielką radością przyjęłam propozycję Oli, aby  wybrać się na mały spacer po śródmieściu. W budynkach, obok których na co dzień przechodzę zupełnie obojętnie, kryją się winiarskie piwnice -  to historia mojego miasta. Podczas organizowanych okazjonalnie dni otwartych można je zwiedzać i przenieść się w czasie do dawnej Zielonej Góry. Przez te kilka dni przeszłość łączy się z teraźniejszością. Jest też okazja, aby połączyć dwa w jednym: zwiedzanie miejsc zwykle niedostępnych z degustacją win wyprodukowanych w okolicy. Spacer rozpoczęłyśmy zupełnie przypadkiem od niepozornego budynku, który jak się później dowiedziałyśmy jest jednym z najstarszych w mieście. To dawny Domu Stanów Ziemskich zbudowany w XVII wieku. Gościli w nim znamienici goście, koronowane głowy. Nie znałam historii tego domu, wysłuchałam jej z ciekawością. Potem wędrowałyśmy dalej korzystając z podpowiedzi mapki opracowanej specjalnie na tę okazję. Odwiedzałyśmy kolejne piwnice, słuchałyśmy ciekawych opowiadań o przeszłości poszczególnych budynków, przeplatanych opowieściami współczesnych winiarzy o pracy, która jest też ich ogromną pasją. Piwnice były w różnym stanie: jedne jakby dopiero wczoraj odkopane z kurzu minionych lat, a inne odnowione, zadbane. Piękne uczucie dosłownie dotknąć historii swojego miasta.
2 komentarze:

  1. Ciekawa inicjatywa. Dobrze, że włodarze miast i inni organizują takie wydarzenia. Za pewne każde miasto ma w sobie mało znane historie. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że mogę nie tylko czytać o historii mojego miasta, ale też poznawać miejsca związane z jego przeszłością. Jest to dla mnie tak przejmujące, że później, idąc na zakupy do śródmieścia, zupełnie inaczej patrzę swoje miasto. Jakbym wyczuwała to coś, co łączy przeszłość i teraźniejszość. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń