niedziela, 28 grudnia 2014

Mapa lasu 27.12.2014   Nie narysuję jej, proponuję  abyście stworzyli ją sami, każdy swoją. Wystarczy zamknąć oczy i pozwolić wyobraźni wędrować leśnymi drogami. Zobaczycie wszystko to co opisałam w moich opowieściach.
Najprostsza droga do lasu prowadzi przez „Lasek Przedszkolny”, który rośnie niedaleko mojego domu. Tam na drzewach znajdziemy znaki czerwonego szklaku turystycznego i idąc za nimi, przez ulicę,  dotrzemy  do celu. Wyobraźcie sobie koło Ogrodu Botanicznego furtkę do tajemniczego lasu i drogę, która prowadzi od niej na zachód , aż do Góry Wilkanowskiej, na której jest wieża. Nazwijmy ją „Główną Drogą”, chociaż jest to raczej ścieżka, która snuje się pomiędzy pagórkami. Rośnie przy niej "Drzewo o Kilku Twarzach", dalej jest mały staw i niech on już będzie „Małym Stawem”  na Pustelniku. Przez potok przejdziemy bez trudu, po grobli, ale za nim trzeba bardzo uważać, po wycince  drzew okolica wygląda inaczej i łatwo się  zgubić. Gdy znajdziemy brzozową alejkę, jesteśmy uratowani, stąd bez trudu, trochę pod górkę, dotrzemy aż do wieży.
  Jeżeli  na mapie, w naszej wyobraźni, jest już brama do lasu i „Główna Droga”, to łatwo będzie umieścić na niej różne piękne zakątki zielonogórskiego lasu.
Na prawo jest Góra Tatrzańska, można iść do niej "Platanową alejką", albo wieloma innymi ścieżkami. Szeroką, dobrze utwardzoną drogę radzę omijać, bo zaprowadzi nas do Amfiteatru, to niedaleko, ale po co komplikować sobie spacer. Za Tatrzańskąprawie wszystkie ścieżki  w kierunku zachodnim  lub  północno-zachodnim, zawiodą nas na Wzgórze Jagodowe, które ostatnio omijam szerokim łukiem. Chociaż kto wie, czy w nowym roku mnie nie skusi.
Gdy pójdziemy w lewo od "Głównej Drogi", na przykład wzdłuż strumyka Pustelnik, z łatwością  odnajdziemy "Źródełko"  oraz piękne jary i wąwozy w jego okolicy  i nowy mostek postawiony zamiast mojego ulubionego, omszałego. Nieco dalej będzie Staw przy Wrzosowym Młynie i  tak dojdziemy do kąpieliska i Dzikiej Ochli, ostatnio bardzo lubianej przez Zielonogórskie Morsy. Możemy wracać skrótem, do dawnej trasy Kolei Szprotawskiej, a ona doprowadzi nas , koło  "Stawu Dziwaczka", potem przez nowe osiedle do „Lasku Przedszkolnego”.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza