piątek, 3 marca 2017

Kapliczki


Na wielkim dziedzińcu, za "Domem w chmurach" znalazłam kapliczkę. Była malutka, niepozorna, ozdobiona kwiatami. Pasowałaby do jakiegoś jarmarku odpustowego, ale na pewno nie o to chodziło. Przyglądałam się jej uważnie. Ciekawe, kto i dlaczego ją tam powiesił?
Podczas wędrówek widziałam wiele podobnych. Jedna całkiem niedawno została powieszona w moim ulubionym lesie, przy źródełku. Ufundował ją ktoś w podziękowaniu za cudowne ocalenie od śmierci. To ona uświadomiła mi, że pewnie te wszystkie, niepozorne obrazeczki, czy figurki postawione, zawieszone w różnych miejscach, kryją w sobie całe historie. Są symbolami wielkiej wiary i pamiątkami ludzkich losów, dramatów i nadziei.
Gdy zwiedzałam rowerem Ziemię Frydlancką mijałam krzyż wrośnięty w drzewo. W Górach Izerskich, po czeskiej stronie niedaleko Smrka znalazłam obrazek z Aniołem, zawieszony na drzewie. Pomiędzy skałami wznoszącymi się ponad Hejnicami stała maleńka figurkę Matki Boskiej. 
W „naszej” części Gór widziałam kolejne kapliczki. Były przy drodze do Stacji Orle i na szlaku z Rozdroża pod Cichą Równią do Kopalni Stanisław. Nie znam ich historii. Nad Jagnięcym potokiem postawiono niedawno piękną figurę Matki Boskiej. W Jakuszycach przysiadł na dłuższą chwilę Jezus Frasobliwy. 
Kapliczki od lat towarzyszą mi na drogach "Mojej przestrzeni" i w codziennej wędrówce. Gdy patrzę na ich zdjęcia widzę, że zebrało się tam doborowe towarzystwo. Do wcześniej wymienionych dołączył św. Jan Nepomucen, św. Florian, cała gromadka Aniołów z Dolní Řasnic. Jedne są daleko w górach, a inne w moim mieście, zabytkowe i współczesne. Wzruszają i skłaniają do refleksji. 

Czesi zebrali w jednym wirtualnym miejscu opisy i historie chyba wszystkich krzyży, kapliczek i innych pomników w swojej części Gór Izerskich. Można je znaleźć na stronie: Pomníčky Jizerské hory.

Zdjęcie tytułowe - kapliczka przy "Domu w chmurach".

Przy źródełku w Lesie Piastowskim - Zielona Góra 
Przy źródełku w Lesie Piastowskim - Zielona Góra
Przy źródełku w Lesie Piastowskim - Zielona Góra
Oslí buk - Ziemia Frydlancka
Anioł Stróż - Anděl strážný Góry Izerskie okolice Smrka

Piękna Maria Krásná Máří - punkt widokowy nad Hejnicami Góry Izerskie
Przy drodze do Stacji Orle - Góry Izerskie
Przy szlaku z Rozdroża pod Cichą Równią do Kopalni Stanisław
W Jagnięcym Jarze 
W Jagnięcym Jarze 

Mostek graniczny - Karlovský most Góry Izerskie 
Hejnice 
Dolní Řasnice - Ziemia Frydlancka 
Szklarska Poręba Jakuszyce
Szklarska Poręba Jakuszyce
Szklarska Poręba Jakuszyce
Św. Florian Zatonie Zielona Góra
Św. Florian Zatonie Zielona Góra 
Skansen Ochla Zielona Góra 
Skansen Ochla Zielona Góra 
Skansen Ochla Zielona Góra 
Skansen Ochla Zielona Góra 

2 komentarze:

  1. Ile takich pięknych ale i nie pozornych kapliczek mijamy na co dzień lub podczas swoich wycieczek pieszych czy rowerowych . A bardzo wiele z nich ma interesującą historie .

    OdpowiedzUsuń