sobota, 28 marca 2015

Stylowe ławeczki
W cyklu „Stylowe Ławeczki” napiszę Wam trochę inaczej o ławkach, które służyły mi   swoją gościnnością w różnych okolicznościach, albo po prostu zaintrygowały mnie. Przysiadłam na nich aby odpocząć, posilić się ulubioną szarlotką, lub tylko przechodziłam obok.
  Ławeczka w stylu retro
Przedstawiam Wam pierwszą ławeczkę - w stylu retro. Jest to stara kamienna ławka, którą znalazłam podczas wycieczek rowerowych po Ziemi Frydlanckiej. Stoi ona w parku w czeskim uzdrowisku Lázně Libverda, dawnej siedzibie szlacheckiego rodu Clam-Gallasów. Miejscowość ta jest małym, uroczym i spokojnym uzdrowiskiem. Leży niedaleko Świeradowa Zdroju (ok. 10 km) i Liberca ( ok. 30 km), u podnóża moich ulubionych Gór Izerskich, na które patrzyłam z wielu vyhlídek (punktów widokowych) położonych w różnych częściach Lázni.
W przepięknych miejscach i na dodatek w otoczeniu pomnikowych drzew, zawsze dobrze wypoczywam. Jednak taki krótki postój jest nam potrzebny, nie tylko w czasie wycieczek rowerowych , ale też w życiu. Basia - stylistka, która na co dzień pomaga ludziom zdystansować się do samych siebie, podpowiada: „ Czasem dobrze jest zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na siebie i swoje sprawy z pozycji ławeczki, czyli dystansu do rzeczywistości.” Może usiądziecie ze mną na tej zabytkowej ławce?
Basia proponuje też, aby stylizacją stroju wyrażać swoje emocje i uczucia. Moja, kamienna ławeczka skojarzyła się jej ze stylem retro w modzie. Aby podkreślić ten romantyczny, melancholijny, nastrój, zasugerowała dodanie do garderoby, paru elementów, które zobaczycie na zdjęciach.

 
fot. kobietamag.pl


Możesz wybrać coś ciekawego dla siebie z tej kombinacji stylu vintage, np kultowe okulary słoneczne, z ogromnymi szkłami, lub torebkę w kolorze pudrowego różu - hit tego sezonu. Urocze są też czółenka z odkrytymi palcami. Style Barbara Szymaniuk
fot. www.progressionbydesign.com
Kultowe modele vintage pochodzą z lat 50,60,70 i 80 XX w. ale vintage to styl, który nie tylko polega na noszeniu ubrań i dodatków z dawnych lat, ale także stylizowanych na takie, oraz łączeniu stylów z różnych epok np, sukienka z lat 70 z współczesną biżuterią. Style Barbara Szymaniuk
                                                    Ławeczki w lesie
Zbliża się wiosna, widać ją w pąkach drzew, pierwszych kwiatach w ogrodach i słychać w donośnym śpiewie ptaków. Zaczyna się doskonały czas na dłuższe spacery do lasu, takie rodzinne, powolne, z nogi na nogę, albo inne, szybkim tempem, z kijami. Wolę te drugie, pognałam więc dzisiaj do lasu. A co z ławeczką, o której chciałam pisać – cały las jest ławeczką – tutaj dobrze porządkuje się myśli i nabiera dystansu i już po godzinie świat wygląda inaczej, bardziej kolorowo i optymistycznie.
Gdybym jednak mocno chciała, to mam gdzie usiąść. W Zielonogórskim lesie jest wiele ławek. Jedne są bez oparcia i można przysiąść na nich na chwilkę, a inne wygodniejsze zapraszają żeby rozgościć się na dłużej. Basia już znalazła dla nich stylizację. Ławki, las, wiosenne porządki w myślach, wszystko to można uzupełnić, a jednocześnie uzewnętrznić zmianą stylu w garderobie. Na taką okazję Basia proponuje ekstrawagancki styl boho, stworzony przez cyganerię artystyczną. Jest on połączeniem folku i etniczności z romantyzmem. Świetnie pomoże w oderwaniu od zawiłej teraźniejszości i przeniesie w szalony świat artystów i wolnych myślicieli lat 70.


fot. onexpert.wordpress.com

fot. estylishgirl.blogspot.com
 
                                                        Ławka byle jaka
Wiosna. Coś się budzi, zaczyna i chciałoby się zrobić krok do przodu. Jednak trzyma za nogi to co niewypowiedziane. Wiosenne  porządki  w głowie -  już były. Siedzenie  na ławeczce w lesie -  nie pomogło.
Czasem przyjaźń okazuje się płytką znajomością, która pęka jak bańka mydlana. Oj korci by Kogoś posadzić na twardej ławeczce, najlepiej takiej bez oparcia …  Po co ?   Żeby  zmienił się, opamiętał, pomyślał? Przecież nie mamy wpływu na to, co robią inni. Możemy być bliżej lub  dalej.  Ufamy lub wcale   nie ufamy. Co z tego, że Ktoś, kto nas wnerwia, usiądzie na tej twardej ławeczce bez oparcia i albo jeszcze gorszej bo bez siedziska.
Może samemu trzeba posadzić się  na  taką  twardą  ławeczkę, bez  oparcia i bez siedziska, dosłownie  na kołek...   
I powiedzieć sobie: było, nie ma…jak bańka  mydlana. Nie  żałuję, bo żal ściąga w dół, trzyma za nogi i  nie można zrobić kroku. Posiedzę chwilę, a potem pójdę dalej swoją drogą.

Basia podpowiada, że taka ławeczka jest przerwą w grze. Pasuje do niej styl minimalistyczny - minimum działania, pochwała prostoty, a jednocześnie hołd złożony współczesnej kobiecości.

punu.magazyn.pll

2 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem bardzo udanego połączenia kolorytu wspomnień ze stylem "noszenia się" w Twoich tekstach M. Czekam kontynuacji niecierpliwie, znakomite teksty..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Inspiratorką udanego połączenia jest Basia Szymaniuk. Idea ławeczki - wielofunkcyjnego miejsca, to też jej pomysł, który rozwijam i uzupełniam moimi historiami. Kilka ławeczek już czeka na zdjęcie, historię i stylizację. Mam nadzieję że niedługo będę mogła dopisać kolejne ławeczkowe teksty.

      Usuń