poniedziałek, 21 października 2019

Historia winiarstwa w Droszkowie - historia Kobelki


Z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Droszkowa, w sobotnie popołudnie w gościnnych murach Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze, odbyło się spotkanie poświęcone historii winiarstwa w Droszkowie. Grupa pasjonatów regionu, na podstawie archiwalnych materiałów, przygotowała bardzo ciekawy wieczór, podczas którego poznałam historię Kobelki, pagórka na końcu wsi. Tą niewielką górką zaintrygowała mnie kilka miesięcy temu Sylwia Gromacka-Staśko. Okazało się, że zaintrygowała nie tylko mnie. Na spotkanie przyszli mieszkańcy Droszkowa i Zaboru, okoliczni winiarze, między innymi Małgorzata Grad z Winnicy Julia, Krzysztof Federowicz z Winnicy Miłosz, pszczelarze Państwo Słodnikowie. Przyjechał pasjonat i znawca winiarstwa Prezes Fundacji Na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa Przemysław Karwowski. Nie zabrakło też przedstawicieli władz. Obecny był Wójt Gminy Zabór Robert Sidoruk, Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Tarnas, Sołtys Droszkowa Agnieszka Bardelas.
Młodziutki Filip Skoczylas powitał wszystkich muzyką i wprowadził we wspaniały nastrój. Wykonał piękny utwór na trąbkę. Prowadząca spotkanie Agnieszka Urbaniak - socjolog, przedstawiła założenia projektu, dzięki któremu było możliwe zorganizowanie tego wieczoru i przygotowanie materiałów informacyjnych. Wielokrotnie podkreślała jak ważna jest pamięć o dziedzictwie naszego regionu. Antoni Bok zapalony historyk - regionalista przyjechał aż z Głogowa. On też "zaraził się" Kobelką. Przygotował prezentację i dzięki temu wszyscy zebrani dowiedzieli się, że niepozorna górka była kiedyś centralnym punktem dużej Winnicy Droszków. Winnica należała do właścicieli Pałacu w Zaborze i została założona prawdopodobnie już w XVI wieku przez rodzinę Kottwitz. Podobnie jak pałac wielokrotnie zmieniała właścicieli. Przetrwała do XX wieku. Zlikwidowano ją po I wojnie światowej tak jak inne winnice w okolicach Zielonej Góry. Zacytowany przez Antoniego Boka August Foerster - regionalista z początku XX wieku pisał, że Winnica Droszków była największa w ówczesnym powiecie zielonogórskim i wyróżniała się okazałą budowlą na pagórku. Właśnie ta budowla - wieża winiarska została udokumentowana na starych widokówkach, których kopie wyeksponowano, podczas spotkania, na trwałych tabliczkach. Wieżę wybudował w XVII wieku hrabia Fryederyk August Cosel. Zaprojektowano ją w stylu barokowym na planie ośmioboku. Miała dwie kondygnacje. W piwniczce znajdowała się tłocznia. Wyższe piętro służyło spotkaniom towarzyskim jej właścicieli. Pan Antoni pokazał gościom kopie rycin przedstawiające podobne obiekty winiarskie z naszego regionu i Saksoni, z którą był związany twórca droszkowskiej wieży. Dowiedzieliśmy się też skąd wzięła się nazwa Kobelka. Przed II wojną światową właścicielem gruntów dawnej winnicy był Robert Kobel. Wypowiedź Antoniego Boka ciekawie uzupełnił Bartłomiej Gruszka - archeolog. Przedstawił zebranym mapę LIDAR, która wykorzystując nowoczesną technologię, pokazuje rzeźbę terenu. Na slajdzie było widać miejsce gdzie stała wieża, dawne wejścia na górkę oraz tarasowe ukształtowanie Kobelki od strony południowej. Prowadząca spotkanie zwróciła się do zebranych gości z ważnym pytaniem: co dalej z Kobelką? Nie pozostało ono bez odpowiedzi. Wypowiedzi ważnych osób: Wójta Roberta Sidoruka i Przemysława Karwowskiego - znawcy i propagatora tradycji winiarskiej regionu, dają nadzieję na to, że historia Kobelki właśnie rozpoczęła się na nowo! Do mówiących dołączył Dariusz Tarnas i przekazał na ręce Sylwii Gromackiej-Staśko niezwykły prezent - starą deskę znalezioną podczas remontu szkoły. Są na niej wypisane niemieckie nazwiska i dołączy ona do innych  pamiątek historii Droszkowa. Dźwięk trąbki, który zabrzmiał na początku spotkania pozostał gdzieś we mnie. A może to było słychać muzykę dobiegającą przed laty z Kobelki?
Cieszę się, że mogłam spędzić sobotnie popołudnie w towarzystwie  pasjonatów, którzy skrupulatnie wyszukiwali skrawki informacji i złożyli je jak puzzle, aby odtworzyć niezwykłą historię Kobelki. Jak się okazuje tylko z pozoru zwyczajnej górki w Droszkowie.
Filip Skoczylas

Agnieszka Urbaniak, Antoni Bok, Bartłomiej Gruszka

Antoni Bok

Jedna z map prezentowanych przez Antoniego Boka

Bartłomiej Gruszka i Antoni Bok

Bartłomiej Gruszka prezentuje mapę LIDAR

Sylwia Gromacka-Staśko

Tabliczki przygotowane na podstawie starych widokówek


Wiele osób zaciekawiło się dokumentalnym filmem pokazującym Droszków sprzed lat.

Kobelka i inna wieża winiarska na obrazie Sylwii Gromackiej-Staśko

2 komentarze:

  1. Dziękuję Pani ślicznie za tak wspaniały opis spotkania i obszerne przedstawienie historii tego wzgórza . Niestety nie mogłam uczestniczyć w spotkaniu ,a dzięki Pani czuje jakbym tam była . Dziękuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo cieszę się, że moja relacja chociaż w jakimś stopniu oddaje to, co przekazali prelegenci w czasie spotkania. Dziękuję za miły komentarz i pozdrawiam.

      Usuń