niedziela, 27 stycznia 2019

Pałac w Trzebiechowie - rezydencja, gdzie czas odmierza dźwięk szkolnego dzwonka

Za bramą przywitał mnie piękny platan rosnący przed pałacem, inny bardzo ciekawy był za budynkiem. W zabytkowej rezydencji od wielu lat mieści się szkoła. Przez większość miesięcy w roku wypełnia ją gwar uczniów. Może nie jest to najszczęśliwsze wykorzystanie pałacowych wnętrz, bo pomieszczenia zostały przerobione, dostosowane do tej nowej funkcji, ale dobrze, że pałac żyje. Czas odmierzany jest dźwiękiem szkolnego dzwonka. W weekendy i w wakacje pałac zapada w krótką drzemkę i pewnie śni o minionych latach. O pięknych meblach, posadzkach i wszystkim, co go kiedyś zdobiło. O życiu, może wystawnym i dostojnym. Zastąpiła je praktyczna codzienność i setki bucików biegnących po schodach, po wiedzę. Przyjechałam do Trzebiechowa na chwilkę, w niedzielne popołudnie, nie mogłam więc wejść do środka. Przyglądałam się zdobieniom ściany frontowej. Nad wejściem był balkon z piękną balustradą. Zrobiłam kilka zdjęć i poszłam oglądać park za pałacem. Jak każdy park przy rezydencji był zapewne starannie zaprojektowany. Do naszych czasów pozostał tylko zarys tego planu. Zauważyłam bardzo zachęcającą alejką, ale miałam za mało czasu, aby sprawdzić, dokąd ona prowadzi i jakie niespodzianki przygotowała dla mnie. Zatrzymałam się przy niezwykłym platanie. Cały powyginany, rósł jakoś dziwnie, a na dodatek w swojej korze schował przyczepioną przed laty tabliczkę. Bardzo lubię takie drzewa.   
Informację na temat pałacu można znaleźć na stronie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków2 komentarze:

  1. Cieszymy się ,że o naszej miejscowości wspominasz...bo Trzebiechów ma wiele pięknych zakątków, zabytków. Piszesz, że pomieszczenia zostały przerobione do nowej funkcji...ale nie jest z tym, aż tak źle ,część przejść między pomieszczeniami jest zamurowana,wielkość pomieszczeń jest w zasadzie bez zmian.Zachowały się oryginalne schody drewniane i żeliwne-kręcone -piękne,poza tym balustrady,kasetonowe sufity , stolarka ścienna-boazeria , drzwi wewnątrz do poszczególnych pomieszczeń, sala balowa z oryginalną sztukaterią sufitowa (wykorzystywana obecnie jako aula szkolna).Z mebli z tego co wiem, nie zachowało się nic...część wywieziono, a pozostałe pewnie żyją gdzieś w okolicach :) taki to był czas... Mimo to warto obejrzeć obiekt do czego zachęcam.Pozdrawiamy serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za ten komentarz i opis co zachowało się z dawnego wystroju pałacu. Brzmi to bardzo optymistycznie :).Chciałabym to wszystko zobaczyć. Może uda mi się przyjechać, gdy szkoła będzie otwarta. Planuję też odwiedzić DPS - z pięknym secesyjnym wystrojem.

      Usuń