czwartek, 21 grudnia 2017

Boże Narodzenie wyczarowane ze szkla. Železný Brod Czechy


Wszystkim moim Czytelnikom życzę zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Niech ten błogosławiony czas przyniesie Wam wszystkim dużo pogody ducha, wiary i ciepła.  

Zapraszam też na małą wycieczkę do niezwykłego miejsca gdzie Boże Narodzenie trwa cały rok. Železný Brod jest czeskim miastem i leży około 45 km od Szklarskiej Poręby. Mam szczęście do pięknych miejsc. Železný Brod odkryłam podczas wakacyjnych wycieczek. Znalazłam tam sklepik Aleny Kortanovéj, który jest również małym muzeum. Znajduje się tam kolekcja 70 szklanych szopek bożonarodzeniowych (skleněných betlémů). Szkło jest tworzywem, które bardzo mocno kojarzy się z moimi ulubionymi górskimi terenami Karkonoszy i Gór Izerskich. Wszędzie gdzie tam są lub były w przeszłości huty szkła. I przyznam, że coraz bardziej intryguje mnie jak to się dzieje, że z piasku – dokładniej piasku kwarcowego powstają niezwykłe szklane cudeńka. Magia? Te, które widziałam w Železným Brodzie zachwyciły mnie. Bardzo żałuję, że sfotografowałam tylko kilka z nich. Myślę, że warto odwiedzić Železný Brod i zobaczyć całą kolekcję misternie wykonaną ze szkła. Niedługo przygotuję kolejny wpis o tym ciekawym mieście. Zapraszam. 
6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Železný Brod jest piękny. Niedługo coś więcej o nim napiszę.

   Usuń
 2. Piękne te szklane , świąteczne szopki i inne ozdoby .
  Również życzę Wesołych Świat Bożego Narodzenia .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Bardzo żałuje, że nie kupiłam takiego cudeńka, zdobiłoby mój dom.

   Usuń
 3. Szkło. Cudowny kruchy pyłek. Delikatny, jak nasze życie. Tafla szyby wstawiona w drewnianą ramę, jest naszym oknem na Świat, albo szklaną pułapką. Trudność wyboru polega na tym, co chcemy z tą kruchością uczynić. Piękne dzięki Marysiu za wprowadzenie w nastrój delikatności szklanej szopki bożonarodzeniowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoło jest dla mnie magicznym materiałem. Nietrudno nam wyobrazić sobie piasek- małe drobinki, które przesypują się między palcami. Ale jak z niego powstają piękne przezroczyste naczynia, ozdoby czy szyby. Magia ;)

   Usuń